Blog

نگاهی بر محصولات F5

Networks یک شرکت چند ملیتی متخصص در تکنولوژی ADN   (Application Delivery Networking)  است  که تکنولوژی بهینه سازی تحویل برنامه های کاربردی تحت شبکه، کارایی، دسترس پذیری سرور و سرویس ها، تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات و سایر منابع شبکه را شامل می شود. تاریخ تاسیس این شرکت به سال ۱۹۹۶ باز می گردد.

F5 بعنوان اولین  اولین ارائه دهنده راهکار  Load Balancing  Industrial  برای اولین محصول F5  ،  BIG-IP  را ارائه داد که البته نام BIG-IP  بر روی سخت افزار ارائه شده از سوی این کمپانی باقی مانده  و عموم راه کارهای تولید شده این شرکت با نام F5 BIG-IP  عرضه می شوند. محصولات مختلف تولید شده شرکت F5 در غالب ماژولهای نرم افزاری بر روی این سخت افزار فعال می شوند. ماژولهای مختلف به صورت همزمان می توانند بر روی یک پلتفرم فعال گردند.

این شرکت در ادامه با توسعه خدمات فنی خود و البته با خرید شرکت های کوچکتر در حوزه های مختلف شبکه و امنیت شبکه، محصولات جدیدتری را نیز معرفی کرد. از مهمترین محصولات کمپانی F5  می توان به LTM  و ASM اشاره کرد.

برخی از ماژولهای مهم F5  شامل موارد زیر است:

Local Traffic Manager (LTM)

وظیفه این ماژول انجام Load Balancing و Optimization  و همچنین Offloading  می باشد. این ماژول از اصلی ترین ماژولهای محصولات F5   است.

Application Security Manager (ASM)

ماژول ASM وظیفه امن سازی دسترسی ها به برنامه های کاربردی تحت وب، توسط کنترل های متعدد پیشرفته را دارد.

Advanced Firewall Manager

ماژول AFM با ظرفیت بسیار بالا و با طراحی full-proxy  فایروال، در برابر مخاطرات نقش دفاعی را دارد.

Access Policy Manager

ماژول APM نگاه و کنترل ارزشمندی از این که چه کسی در شبکه فعال است و چه application  ای را استفاده می کند، دارد.

Carrier-Grade NAT

ماژول CGNAT  برای مهاجرت شبکه های بزرگ و سرویس دهنده ها به IPv6  را فراهم می کند. البته با این راهکار امکان استفاده از زیرساخت فعلی IPv4  نیز ساپورت خواهد شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.