Blog

جامعه ای که در معرض حملات سایبری قرار دارد!

جامعه ای که در معرض خطر حملات سایبری قرار دارد:

به گفته کوین کوران(Kevin Curran)، عضو ارشد IEEE و استاد امنیت سایبری دانشگاه اولستر، در یک میزگرد رسانه های مجازی حملات سایبری:” در حال حاضر انجام حملات سایبری به نسبت امنیت آسان تر است و مقابله با این حملات روز به روز دشوار تر می شود. هر شرکتی که فکرش را بکنید دارای نقض داده است. هر زمان نقض داده رخ دهد، اعتبار ما را ضعیف تر می کند، زیرا رمزهای عبور ما اغلب در وب سایت های مختلف مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.”

 هک کردن لزوماً به میزان قابل توجهی از تخصص فنی احتیاج ندارد و این روز ها مهاجمان  می توانند به راحتی و  از طریق ابزارهای متعدد حملات قابل توجهی انجام دهند.

وی در سخنرانی خود تعدادی از مکانیسم های آنلاین مجاز با استفاده دوگانه که می توانند توسط هکرها نیز مورد استفاده قرار گیرند را معرفی کرد. یکی از این موارد Google Dorks می باشد. “رشته های جستجویی که به نقاط ضعف وب سایت اشاره می کنند.” به عبارت دیگر حساب های آسیب پذیر را می توان به سادگی از طریق جستجوی Google شناسایی کرد.

مورد بعدی، ­ابزارهای رایگان تست نفوذی ست که به صورت آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند. مانند Metasploit . از طریق این ابزار، هکرها به راحتی می توانند اقدام به بهره برداری کنند . این نکته قابل توجه است که استفاده از این ابزار و آسیب رساندن توسط آن نیاز به آموزش کمی دارد.”

دیگر ابزار آنلاین Shodan است که به منظور اسکن اینترنت استفاده می شود و دستگاه های قابل دسترس از قبیل وب کم ها را دسته بندی می کند. همانند Metasploit ، کاربران اصلی Shadon متخصصان امنیت سایبری هستند اما افرادی که اهداف مخرب دارند نیز می توانند از این ابزار برای هک چنین دستگاه هایی استفاده کنند.

علاوه بر موارد فوق، حملات Denial of Service (DoS) نیز به راحتی قابل انجام است.توسط این حملات که از طریق ارسال بسته های بیشمار انجام می شود ،وب سایت ها از دسترس خارج می شوند.

همچنین وی در سخنرانی خود پیشنهاد داده است که “اگر مجموعه کاملی از وب کم های در معرض خطر دارید، می توانید همه آنها را به سمت Microsoft.com هدایت کرده و با تهدیدات مقابله کنید.”

در نهایت لازم به ذکر است که با سهولت انجام حملات و تهدیدات، برقراری امنیت سایبری به دنبال افزایش اعتماد به فناوری دیجیتال و ارتباطات اینترنتی پیچیده تر می شود

Leave a Reply

Your email address will not be published.